Trenérka twirlingu Rejlová: Po návratu k tréninku jsem prožívala euforii


27. 05. 2021

Přibližná doba čtení: 5 minut

Obrázek k článku

Přibližná doba čtení: 5 minut

Vnitřní sporty byly kvůli vládním nařízením několik měsíců zavřené. Squash, badminton nebo také twirling nešlo skoro vůbec provozovat. Až od května mohla Tereza Rejlová se svojí skupinkou konečně trénovat. „Musíme někam, kde jsou vysoké stropy. My chodíme do bývalé tovární haly,“ říká trenérka ze Dvora Králové nad Labem. Pro projekt Díky za VZPruhu připravila pohybovou výzvu.

 • Jak jste během tvrdého lockdownu trénovali? Také třeba přes online?

  S většinou trenérů jsme se snažili vytvořit online programy pro své svěřence a vlastně nejen pro ně. Byli jsme tu pro každého, kdo se ocitl sám, doma a bez potřebného tréninku. Pokud to počasí dovolilo, byly zapojeny i různé venkovní sportovní aktivity, rozvíjeny nezbytné pohybové dovednosti a samozřejmě také vlastní prvky s hůlkou. Ale povedla se skvělá věc.

 • Jaká?

  Za velký úspěch během lockdownu považuji sérii odborných webinářů, které byly přístupné všem nadšencům twirlingu - soutěžícím, rodičům, trenérům i vedoucím - a na které jsem přizvala největší odborníky dle mezinárodního hodnocení z konkrétních disciplín, pedagogiky a psychologie, právní problematiky trenérství a taneční průpravy. Paradoxem této složité doby je fakt, že se utvořila skupinka extrémně nadšených dětí, které mě oslovily, zdali bych je byla ochotná každý týden trénovat. Celé to vyústilo v otevření takové menší skupiny, která se chce zlepšovat, dělat to naplno a pro kterou jsem se rozhodla pracovat zcela bez nároku na honorář a takovým způsobem, aby to jejich rodiny stálo co nejméně.

 • Nyní už můžete trénovat uvnitř, jak jste to přivítali?

  Možnost tréninku uvnitř byla v našem sportu dlouho očekávaná událost. I když se všichni trenéři v době lockdownu snažili maximálně podpořit své svěřence, kvalitní tréninky v hale to nikdy nemohlo zcela nahradit. Sama jsem prožívala neuvěřitelnou euforii a pocit štěstí, když jsem po té dlouhé odmlce přišla poprvé do tělocvičny a mohla zase trénovat a předávat své zkušenosti dál.

 • Jaká je členská základna twirlingu?

  V současné době má česká základna přes 500 aktivních twirlerů, ale další stovky jsou v přípravné fázi, kdy tento sport poznávají. Například v případě mažoretek se mnohdy stane, že díky vlastnímu rozvoji a sebezlepšování poznají twirling, ke kterému postupně a přirozeně přejdou. Z mého pohledu je twirling v tomto směru velice progresivní a pevně věřím, že se jeho členská základna bude v budoucnosti rozvíjet daleko rychleji.

 • Čím se tento sport liší od mažoretek?

  Především tím, že se mnohem více využívá taneční a gymnastická práce těla ve spojení s náročnou manipulací s hůlkou, což může připomínat až artistické vystoupení. Často bývá přirovnáván k moderní gymnastice, protože vyžaduje výbornou fyzickou koordinaci, flexibilitu, cit pro estetiku a samozřejmě práci s náčiním (hůlkou). Právě ta je u twirlingu daleko náročnější než u mažoretek a je kladen důraz na její kvalitu. Twirling je také na rozdíl od mažoretek především halový sport. Správný twirler by měl ovládat základy baletu a gymnastiky a mít povědomí o různých tanečních stylech. To vše by měl být schopen využít ve svých sestavách. Twirler je oblečen do dresu, který se podobá moderní gymnastice, a obuv tvoří twirlingové boty (ne kozačky s podpatkem) nebo gymnastické ťapky.

 • Je Česká republika globální velmocí v tomto sportu?

  Twirling je u nás poměrně mladý a zatím ne příliš rozšířený sport, který má ale jistě velký potenciál stát se atraktivním sportem nejen pro diváky, ale i samotné závodníky. Nyní, po dvaceti letech velké dřiny a píle, se začali ti nejlepší čeští twirleři probojovávat do finálových kol na mistrovství Evropy, světa a dalších mezinárodních soutěžích (Grand Prix, Mezinárodní a Evropský pohár) a umisťovat se na nejvyšších příčkách. Mezi nejvýznamnější úspěchy českých twirlerů patří tituly mistrů Evropy, zlaté medaile z mezinárodních pohárů a titul II. vicemistra světa.