Díky za VZPruhu

Rok 2020 znamenal pro mnohé obrovský zásah do života a přinesl mnoho změn a omezení. Jedním z negativních dopadů celosvětové pandemie onemocnění Covid-19, které VZP vnímá jako zásadní, je omezení pohybu dětí. Obezita a nadváha byly v České republice problém již před vypuknutím pandemie – skoro 30 % dětí jimi trpí. I před březnem 2020 byl jedním z důvodů nedostatek pohybu. Nyní se tento důvod stává tím hlavním. Ještě v roce 2019 více než každé čtvrté dětí sedělo denně přes dvě hodiny u počítače, nyní je to mnohem více a bohužel nejenom v době on-line výuky. Každé sedmé dítě sportovalo v roce 2018 jen při školním tělocviku. A bohužel ani ten momentálně není dostupný. VZP chce tento stav změnit. Proto se spojila s projektem Díky trenére, který má za cíl ocenit ty trenéry, kteří přivedou ke sportu co nejvíce dětí a naučí je mít sport rád, smysl pro povinnost a fair play. Zároveň z nich vychová nejenom dobré sportovce, ale i dobré lidi. Tohoto cíle je sice v dnešní době sice trochu komplikovanější dosáhnout, ale to by nemělo být výmluvou. Proto, se trenéři spolu s VZP snaží najít jiné cesty, jak dětem dopřát dostatek pohybu v této době a ideálně přivést ke sportu i děti nové.

Nezapomínejme totiž, že sport je prevencí různých onemocnění. Nedostatek pohybu a s ním související nadváha či obezita jsou spojeny s mnoha zdravotními problémy. Už v dětském věku se mohou projevit nemoci srdce a cév, metabolické či endokrinní komplikace, zažívací, ortopedické či dermatologické těžkosti. Zanedbatelná není ani estetická stránka věci – kvůli váze se děti mohou potýkat s vyčleněním z kolektivu a mohou u nich propuknout i psychické potíže. 28 % dětí vnímá svou váhou jako problém a potýkají se tak nejen se zdravotními, ale i psychickými potížemi. Pojďme to společně změnit!

Každý týden vám přineseme novou výzvu, do které můžete zapojit celou rodinu. Pokud budete chtít, můžete nám na sociální sítě poslat svá videa jak cvičíte a za odměnu za vaši snahu můžete získat nějakou drobnost. Stačí na Facebooku VZP ČR najít nejnovější příspěvek s tipem na cvičení a vložit do komentáře pod něj své video. Můžete ho také nasdílet na Instagramu pod hashtagem #dikyzavzpruhu. Nejsou pro nás důležité výsledky, ale to, že se hýbete a že vás sport baví. Kromě těchto výzev pro vás budeme mít soutěže o hodnotnější ceny, podcasty a blogy na různá zajímavá témata týkající se sportu, prevence a různých společenských témat, která se sportu mohou týkat vzdáleně jen na oko. Pokud v nich nenajdete odpovědi na své otázky, nebojte se nám napsat na e-mail vzpruha@vzp.cz, rádi vám odpovíme na cokoli, co vás ohledně sportu, zdraví a prevence zajímá.