Trenérce ledního hokeje pomohl dopis od legendární Kratochvílové


12. 04. 2021

Přibližná doba čtení: 3 minuty

Obrázek k článku

Přibližná doba čtení: 3 minuty

Blanka Jiskrová trénuje děti lední hokej v týmu Energie Karlovy Vary. Přitom ho nikdy nehrála, věnovala se gymnastice a atletice. „Tu jsem milovala. Viděla jsem se jako šampionka,“ říká Jiskrová, která je zároveň učitelkou na základní škole a v minulém roce se dostala mezi šestnáctku semifinalistů akce Díky, trenére. Pro projekt Díky za VZPruhu připravila pohybovou výzvu.

Když byla ve věku starších žákyň, dalo jejím snům pořádnou trhlinu mistrovství republiky v Ostravě. „Vyloženě se mi nepovedlo. Poté jsem navíc zjistila, že mám vrozenou vadu kolen a do vrcholového střediska se nedostanu,“ líčí. Na šampionátu byla naštěstí přítomna i světová rekordmanka na 800 metrů Jarmila Kratochvílová, jež se dobře znala s trenérkou Jiskrové. Dlouho proto netrvalo a naše hrdinka vytahovala ze schránky osudový dopis.

„Psala mi, že nemusím zoufat, je spousta jiných možností, jak mohu mít sport ráda a mohu ho učit ostatní. Moc mi tím pomohla, dodnes ho mám schovaný,“ vzpomíná s vděčností v hlase Jiskrová, která se obětavě věnuje trénování dětí. Přitom na plný úvazek je učitelkou prvňáčků, na další na zimáku připravuje děti od úplně nejmenších po dorostence. Do toho má tři vlastní syny a dva co vyvdala…

„Jsem učitelka, tak se i sem snažím přinášet motivační prvky. Chci nakazit trenéry okolo sebe, aby působili pozitivně a probudili v sobě dítě, které v každém dříme,“ dodává Jiskrová.

Občas však i nad karlovarskými nadějemi „bič zapráská“. „Důležité jsou mantinely. I dítě je má rádo,“ míní trenérka. „Sport ho vede k disciplíně. Někdy nemůže přijít pochvala, je třeba si k němu sednout a vysvětlit mu, co je a není správné.“ Pokud to malý hokejista pochopí, dostaví se odměna. „Rodiče mi vyprávějí, jak jejich ratolesti nemohou v sobotu dospat, ptají se, kdy půjdou na trénink. To mě motivuje,“ říká. A víc už nic, neb musí zase na led. Za svým posláním vychovávat děti.