V Blatné během pandemie neskončila ani jedna mažoretka. Trenérka sází na osobní vztahy


28. 06. 2021

Přibližná doba čtení: 4 minuty

Obrázek k článku

Přibližná doba čtení: 4 minuty

Zajímavé poznání učinila během pandemie covidu-19 šéfka blatenských mažoretek Hana Novotná. „Začala jsem si všeho více vážit. Co bylo pro mě dříve samozřejmé, je pro mě dneska jako svátek,“ popisuje první žena oddílu Preziosa. „Naše holky mi moc chyběly. Těšila jsem se, až se zase budeme vídat. A těším se i teď, jak si společně užijeme léta,“ usmívá se finalistka akce Díky, trenére, která připravila pro projekt Díky za VZPruhu (Všeobecné zdravotní pojišťovny) pohybovou výzvu.

Aby nedošlo k mýlce, děvčata od říčky Lomnice se viděla čtyřikrát týdně – jenže jen ve virtuálním světě. Trénovat se začalo spontánně, postupem času bylo stále náročnější děti zaujmout. „Vymyslely jsme proto „Makáče týdne“, tematické tréninky, sestavy různých tanečních stylů, velikonoční venkovní stopovačku... V březnu jsme soutěžily v běhání,“ líčí Novotná, jež se do běhu natolik zabrala, až se stal její každodenní relaxací. A nebyla sama! „Prezioso maraton“ strhl dívky, trenérky i rodiče natolik, že dohromady zdolali 386 kilometrů. „Na sociálních sítích se k nám připojilo dalších devět především mažoretkových družstev,“ pochlubí se 33letá trenérka.

Možná bychom mohli napsat kamarádka či psycholožka. „Onlajny nebyly jen o cvičení. Máme spolu osobní vztahy. Dobře se známe, za normální situace pro holky pořádáme i další mimosportovní akce,“ vypočítává Novotná. Blatná je docela malé městečko na jihu Čech. „Prezioso stojí především na partě,“ zdůrazňuje.

Konečně spolu. Hlavně nezmrznout!

První společný trénink se konal v dubnu. „Začaly jsme pozvolna venku po dvojicích a s rozestupy. Hodně jsme se zaměřily na fyzičku,“ sděluje Novotná. Nejdůležitější byla účast. „Přišly úplně všechny holky. Těšily se,“ říká s pýchou v hlase. Takové štěstí všude neměli. „Určitě se najde spousta dětí, které nebyly do sportu zapálené tak jako ty naše, a zvykly si na pohodlnější život... Pro ně bude návrat hodně těžký,“ míní. On nebyl lehký ani pro nadějné mažoretky. „Byla zima – musely jsme připravovat kratší tréninky a stavět je tak, abychom holky udržely stále zahřáté.“

Nyní už jsou preziosky v tělocvičně, ovšem omezení zůstávají. „Všechny děti chodí do školy, tím je testování splněno. Co se týče hygieny, tak máme výhodu ve velké tělocvičně. Snadněji splňujeme limity,“ pochvaluje si Novotná prostornost funkcionalistické budovy. Členové Sokola se na cvičení po skupinách chystali dlouho dopředu, uvnitř vytvořili oddělené plochy. Nyní pro změnu upravují venkovní prostory. „Snažíme se o to, aby bylo hezké i prostředí okolo sokolovny. Do budoucna tam chceme cvičit daleko častěji.“

Třeba dojde na venkovní tréninky už během léta. Preziosky nejsou zvyklé prázdniny prolenošit.Volno míváme jen v červenci. Od začátku srpna se připravujeme na novou sezónu. Jezdíme na týdenní soustředění,“ ozřejmuje nejbližší program Novotná. „Už se moc těšíme na závody, první mají proběhnout v září,“ dodává.