V některých klubech už trenéři dětí scházejí, říká kouč z Hodonína


10. 05. 2021

Přibližná doba čtení: 4 minuty

Obrázek k článku

Přibližná doba čtení: 4 minuty

Konečně! Děti mohly po několika měsících vyběhnout na fotbalová hřiště. V rámci amatérského organizovaného sportu se tréninky rozvolnily od 12. dubna, a to pro určitý počet lidí. „Začali jsme  nejdříve, jak to bylo možné – tedy po dvojicích a s desetimetrovým rozestupem. Žádný úbytek jsme nezaznamenali, tréninky dětem neskutečně chyběly,“ prohlásil Michal Bíza z FK Hodonín, podle kterého už prý v některých klubech scházejí trenéři. „Měli by mít větší společenskou prestiž, protože aktuálně budou hodně zapotřebí.

Ještě před několika lety se Michal Bíza živil něčím zcela jiným a chodil do zaměstnání. Po triumfu na akci Díky, trenére, se rozhodl vše radikálně změnit. „Budou to přesně čtyři roky, co jsem skončil v zaměstnání a začal se věnovat trénování naplno. Vnímám to jako pozitivní krok, nejlepší, co jsem mohl udělat. Jsem moc šťastný, že jsem tu možnost a příležitost od života a od lidí dostal,“ tvrdí Bíza, který vede v Hodoníně děti k fotbalu. Sám moc dobře ví, jak je tato činnost důležitá.

U každého svěřence se občas projeví něco negativního, třeba rodinné problémy atd. Mají také svá trápení. My jsme tu od toho, aby dítě našlo prostředí, kde je mu dobře a kde se může rozvíjet,“ prohlásil Bíza pro projekt Díky za VZPruhu, kde představil svoji pohybovou výzvu pro veřejnost. Zároveň si hodonínský trenér všiml, že v okolí sportovní trenéři už začali scházet.

„Mluvil jsem s některými kolegy a ti se mi svěřili, že není až takový problém s dětmi, ale bohužel začínají chybět trenéři. Někteří z  kolotoče tréninků a zápasů mohli kvůli pauze vypadnout, zároveň několik lidí bojuje o zaměstnání a nemá čas po práci přijít pomoci s dětmi. Bohužel většina trenérů mládeže nejsou profesionálové,“ tvrdil Bíza z FK Hodonín, kde mají 400 členů. A podle něj bude velmi důležité, aby se děti naplno vrátily ke sportu. „Pro to budou klíčoví trenéři, kteří musí děti pro sport zase nadchnout. Z mého pohledu by se trenérům mělo dostat větší společenské prestiže. To se třeba povedlo prostřednictvím akce Díky, trenére, nebo teď projektu, který nastartovala Všeobecná zdravotní pojišťovna.“

Jen trénovat nestačí

Bíza si však rovněž uvědomuje, že jenom trénování  zábavné soutěže hrané v rámci přípravy děti zakrátko neuspokojí. Malí fotbalisté potřebují rovněž zápasy nebo nejlépe turnaje. Ty ale vzhledem k epidemiologické situaci nebude možné v tuto chvíli pořádat. „Já se obávám, že pozornost dětí ke sportu bude upadat. Kluci potřebují mít výstup z tréninku a tím je vždycky utkání nebo turnaj. Něco, k čemu veškerá snaha směřuje. Když to v dohledné době nenastane, tak to bude problém. Aktivita na tréninku může klesat,“ obává se dalšího vývoje Bíza.