Badminton? Umění ve 400kilometrové rychlosti


05. 05. 2021

Přibližná doba čtení: 3 minuty

Obrázek k článku

Přibližná doba čtení: 3 minuty

V České republice je přes 10 tisíc registrovaných hráčů badmintonu, z toho více než polovinu tvoří mládež. Oddílů je 140. Badminton je zároveň nejrychlejší „raketový“ sport na světě, vždyť u profesionálů opeřený míček létá ve vzduchu i 400kilometrovou rychlostí. Tomáš Krajča, který pro projekt Díky za VZPruhu připravil pohybovou výzvu, popisuje, čím tento sport dokáže zaujmout děti a rekreační hráče, jejichž počet neustále roste.

Jak je sport nákladný?

Základní vybavení jsou sálové boty a raketa. Obě položky se pohybují kolem tisícovky. Je ale faktem, že většina klubů raketu na několik měsíců dětem půjčí. Tréninky vyjdou pro začátečníky na tři až čtyři tisíce korun za pololetí. Děti mají tréninky dvakrát až třikrát týdně. Jedna tréninková hodina trvá hodinu a půl.

Kdy je vhodné s badmintonem začít?

Ideální je to na prvním stupni, tedy ve věku šest až devět let. Začít ale mohou děti ve věku čtyř let nebo klidně v deseti letech. Pro předškolní a menší děti je určen minibadminton, který je naučí pohybovým základům, jak správně běhat či házet, a také první údery. Hraje se na nízkou síť a menší hřiště, trénink je plný průpravných cvičení a pohybových her.

Kolik stojí raketa pro závodní hráče?

Pro výkonnostní badmintonisty se cena pohybuje kolem 2500 korun. Samozřejmě může se jednat také o vyšší částky. Je třeba mít rakety dvě, když praskne výplet, tak aby měl hráč náhradu.

Proč je dobré, aby dítě začalo hrát badminton?

Naučí se spoustu komplexních pohybů, je to hra, která je intenzivní. Za hodinu a půl tréninku se děti hodně nahýbou, mají velký fyzický výdej. Zároveň badminton splní sociální rovinu – není to tak, že se trénuje jeden na jednoho, ale hra probíhá v kolektivu. Badminton je o mrštnosti, reakcích, technice a taktice.

Je badminton dřina?

Když si člověk uvědomí, v jaké rychlosti míček lítá, tak ano. Hráči musí být fyzicky připravení a zpevnění. Nejčastějším zraněním jsou kotníky a záda – hodně se totiž mění směry. Není to přímý běh jako v atletice. Člověk musí být fyzicky připraven. Ta dynamika a radost z pohybu jsou však enormní. I proto je badminton jeden z nejrozšířenějších individuálních sportů globálně – obrovskou popularitu má v Asii, ale také v Evropě nebo v USA. Počty rekreačních hráčů v Česku každoročně rostou.