Fotbal? Jeden z nejméně nákladných sportů, děti naučí řád


21. 04. 2021

Přibližná doba čtení: 2 minuty

Obrázek k článku

Přibližná doba čtení: 2 minuty

Jde o jeden z nejrozšířenějších sportů v České republice, podle čísel z České unie sportu má celkem přes 300 tisíc registrovaných členů. Z toho přes 160 tisíc činí ve fotbale mládež a fotbalových klubů je kolem 3600. Trenér fotbalového klubu mládeže Horní Pomoraví Rostislav Vaněk popsal, co je třeba k tomu, aby ho děti začaly dělat a jak je finančně náročný.

Jak je to s členskými příspěvky?

Co se týče klubů z menších měst a týmů okresního formátu, tak členské příspěvky víceméně nejsou. Kluby většího ražení, tam, kde žije třeba více než 2000 obyvatel, už příspěvky vybírají. A záleží to na velikosti klubu. Někde příspěvky vycházejí na 500 korun, někde na 300, jinde třeba na 1000 korun. Jedná se o částky na čtvrt roku. Ale někde se vybírá měsíčně, to už jde o žákovské kategorie závodního formátu. O děti je postaráno, někde jim dávají i svačinky atd.

Jaké je vybavení?

Fotbal je finančně jeden z nejméně náročných sportů. Zásadní jsou samozřejmě kopačky a pro nejmenší chrániče. Cena kopaček se pohybuje od 300 stovek do 2000 tisíc korun. Občas místo kopaček doporučuji turfy. Dále musí mít dítě sportovní oblečení, dres, tričko či sportovní větrovku. Běžnou praxí v mnoha klubech je fakt, že rodiče použité kopačky věnují dalším rodinám s mladšími dětmi. Noha dětem hodně roste.

Proč hrát fotbal?

Říká se, že pouze jedno procent dětí se dostane do závodního fotbalu. Děti se naučí ve fotbale pracovat v kolektivu, ctít autoritu, disciplínu. Hlavně by to mělo motivovat děti k tomu, že když něčeho chtějí dosáhnout, tak pro to musí něco udělat. Trenéři jim předávají řád, fotbal jim v tomto hodně pomůže.