Krásy i strasti požárního sportu? Nikdo se neobejde bez druhého, všichni jsou na sobě závislí


20. 08. 2021

Přibližná doba čtení: 2 minuty

Obrázek k článku

Přibližná doba čtení: 2 minuty

Požární sport stojí v Česku na pokraji mediálního zájmu, na druhou stranu jde o jedno z nejmasovějších odvětví. O jeho popularizaci se v roce 2019 zasloužil Jiří Blajer, jenž se probojoval do top 16 sportovně-společenské soutěže Díky, trenére. „Dostal jsem spoustu gratulací,“ vzpomíná s úsměvem 24letý člen Sboru dobrovolných hasičů Březové Hory. Pro otázky, jak s požárním sportem začít a kolik vás to bude stát, nešlo najít vhodnějšího respondenta.

Kde se dají najít týmy požárního sportu?

Sbory či týmy se dají najít v Praze i v téměř každé vesnici. Poté záleží, zda se požárnímu sportu aktivně věnují nebo slouží jen na společenské bázi.

Kolik stojí členské příspěvky?

Dítě u nás zaplatí 250 korun za půl roku. Trénuje se dvakrát až třikrát týdně po dvou hodinách. Jednou ročně si všichni připlatí za soustředění, náklady na soutěže jsou v ceně příspěvků.

Jak je finančně nákladná výbava?

Technika nestojí nic, zabezpečuje ji sbor. Každému sportovci stačí tričko, tepláky nebo kraťasy a boty. Lepší je si zakoupit tretry – jejich cena se pohybuje okolo 1300 korun. Máme i týmové oblečení, jehož nákup je dobrovolný. Tepláková souprava a tričko vyjdou zhruba na tisícovku.

Komu je určen požární sport?

Všem a začít se dá v jakémkoli věku. Samozřejmě čím dříve, tím lépe. Pokud začnete běhat třeba až ve dvaceti, dá se stále provozovat na vysoké úrovni.

Jaké jsou výhody vašeho sportu?

Pokud se dítě chce stát hasičem, tak v rámci přípravy dostane teoretický a praktický rozhled, co tato profese obnáší. Další výhodou je, že náš sport dokáže skloubit týmového i individuálního ducha. Klíčové je táhnout za jeden provaz a vždy si pomáhat. Nikdo se neobejde bez druhého, všichni jsou na sobě závislí. Pokud selže jedinec, ostatní už čas nedohoní.