Lední hokej není pro začátečníky drahý


15. 04. 2021

Přibližná doba čtení: 3 minuty

Obrázek k článku

Přibližná doba čtení: 3 minuty

Hokej v Česku hraje přes 35 tisíc hráčů, a to celkem v 722 klubech. Registrované mládeže je skoro 24 tisíc. Jedná se o jeden z nejúspěšnějších kolektivních sportů v České republice. Trenérka Blanka Jiskrová z Karlových Varů popisuje pro projekt Díky za VZPruhu jeho finanční náročnost a výhody.

Od kolika let je dobré začít?

V současné době začínají děti již v předškolním věku. V metodických i náborových materiálech uvádíme, že přijít mohou děti ve věku 4 až 8 let. S těmi nejmenšími se jedná o výuku barevného bruslení – spousta pomůcek a her na ledě. Bruslíme také s dětmi z mateřských škol.

Jak je to s finanční náročností? Není lední hokej moc drahý?

Myslím, že jde o mýtus, že lední hokej je drahým sportem. Český hokejový svaz udělal v této oblasti hodně práce – za poslední léta pomáhá rodičům a dětem s výbavou. Jsou kluby, které půjčují brusle, helmy a hokejky zcela zdarma. Pomoc je to opravdu obrovská. A ze své zkušenosti vím, že lední hokej pro naši rodinu nebyl tím nejdražším sportem.

Kolik stojí výstroj?

Třeba dětská stojí 3000 korun, brusle se seženou do dvou tisíc. Nováčci u nás neplatí příspěvky při prvních hodinách, půjčíme jim brusle, přilbu a hokejku, tedy kompletní výstroj. Ve chvíli, kdy rodič zjistí, že k nám dítě chodí rádo, tak se platí členské příspěvky ve výši 500 korun – 2x týdně led a 2x týdně tělocvična nebo hřiště. Dá se to nastavit ale variabilněji. Roční členský příspěvek u kategorie přípravky stojí 2000 korun ročně.

Jak je finančně náročný závodní hokej?
Členské příspěvky se zvýší na řádově několik tisíc korun, záleží na klubu. Co se týká vybavení, tak je to na standardu rodiny. Je pravdou, že není třeba si kupovat nové věci, něco lze získat na burze. Věci se dají pořídit i jinou cestou. Já mám doma dorostence, tak vybavení stojí do 20 tisíc korun.

Není to moc tvrdý sport?
Hodně rodičů se bojí úrazů, prý je to moc tvrdý sport. Když jsem šla hrát aktivně já, tak jsem zjistila, že mě to padání ve výstroji nebolí, dovednosti se učí beze strachu z pádu. Dítě je velmi chráněné. Naučí se bruslit, naučí se koordinaci, a hlavně pracovat v kolektivu.“