Mažoretky naleznete v metropoli i v docela malých městech


30. 06. 2021

Přibližná doba čtení: 4 minuty

Obrázek k článku

Přibližná doba čtení: 4 minuty

Co se vám vybaví, když se řekne mažoretky? Nejspíše si představíte ženy v uniformách a kozačkách s hůlkou v ruce, které pochodují za zvuku dechovky. Tak to už dávno neplatí! „Mažoretkový sport v sobě spojuje gymnastiku, tanec, základní baletní průpravu a práci s náčiním,“ popisuje vedoucí oddílu Prezioso Sokol Blatná Hana Novotná. Finalistka sportovně-společenské akce Díky, trenére, dále prozradí, že v něm soutěží i muži.

Kde se dají najít mažoretkové týmy?

Téměř všude. Mažoretky jsou v každém regionu, velké týmy především ve větších městech, menší i v malých obcích. Největší koncentrace je v Moravskoslezském kraji, třeba v Karviné naleznete hned několik předních českých družstev.

Kolik stojí členské příspěvky?

Registrační poplatky za tým činí 3000 korun, dalších 200 se platí za každého člena nezávisle na počtu disciplín, ve kterých startuje. Na jednotlivých soutěžích mistrovství republiky se hradí i startovné, jehož výše závisí na počtu disciplín, do kterých mažoretka nastoupí.

Jak je finančně nákladná výbava?

Cena je závislá na úrovni, na které sport děláte. Základní výbavou je hůlka či jiné náčiní (třásně, vlajka) a kostým. Hůlky je možné pořídit levné české od 300 korun až po twirlingové z USA, u nichž se cena pohybuje okolo 2000. Pár třásní vyjde přibližně na 600 korun, ale záleží, zda budete používat pouze jednu barvu. Jednoduchý kostým lze pořídit za 1500 korun, ale většina mažoretek do něj investuje 3000 až 4000. Jelikož se kostýmy často šijí tematické k dané choreografii, je nutné jich mít na sezónu více. Musí být odlišné pro cvičení s hůlkou i třásněmi. Náklady poté výrazně rostou, nicméně si můžete vystačit s jedním univerzálním dresem pro jednu disciplínu i několik let.

Jsou mažoretky sportem jenom pro holky?

Především pro ně. Start chlapců je možný a pár jich soutěží. Většinou se zúčastňují sestav s třásněmi či show, kde mohou ztvárnit mužské role. Mažoretky se stále více přibližují tanečním sportům či gymnastice a tam muže vídáme běžně.

Jaké jsou výhody tohoto sportu?

Náš sport spojuje gymnastiku, tanec, základní baletní průpravu a práci s náčiním. S tím souvisí kondiční příprava. Trénink mažoretek je velmi pestrý a vytváří univerzální sportovce. Jelikož se jedná především o týmový sport, je třeba vyzdvihnout i sociální přínos – práci v kolektivu a tvoření sociálních vazeb do dalšího života nebo pocit zodpovědnosti. Často cestujete na soutěže a poznáte mnoho míst.Co se vám vybaví, když se řekne mažoretky? Nejspíše si představíte ženy v uniformách a kozačkách s hůlkou v ruce, které pochodují za zvuku dechovky. Tak to už dávno neplatí! „Mažoretkový sport v sobě spojuje gymnastiku, tanec, základní baletní průpravu a práci s náčiním,“ popisuje vedoucí oddílu Prezioso Sokol Blatná Hana Novotná. Finalistka sportovně-společenské akce Díky, trenére, dále prozradí, že v něm soutěží i muži.