S capoeirou procestujete celý svět a naučíte se portugalsky


13. 08. 2021

Přibližná doba čtení: 3 minuty

Obrázek k článku

Přibližná doba čtení: 3 minuty

Máte rádi tanec, zpěv, zajímají vás bojové sporty? A co zkusit spojit všechno dohromady? Pak je pro vás jako stvořená capoeira. Průvodce tímto tradičním brazilským uměním budete mít nejpovolanějšího – historicky čtvrtého vítěze sportovně-společenské akce Díky, trenére, a šéfa Vem Camará Pardubice Lukáše Nováka.

Kde se dají najít kluby capoeiry?

V Česku je spousta klubů, které spadají pod několik světových asociací capoeiry. Cvičí trošku jiné styly a mají různé mistry, většinou z Brazílie. Naše Česká asociace capoeiry Vem Camará má největší akademie v Liberci, Olomouci, Jablonci a Mladé Boleslavi. Dále nás najdete skoro v každém větším městě – Praze, Plzni, Hradci Králové, Pardubicích, Opavě a dalších. Náš brazilský mistr žije v Rakousku a každý měsíc se snaží dojíždět k nám na víkendové semináře.

Kolik stojí členské příspěvky?

Každý klub má nastaveny příspěvky jinak, ale liší se jen minimálně. Průměrně to vychází na půl roku okolo 2000 korun pro dospělé a 1700 pro děti.

Jak je finančně nákladná výbava?

Pro začínajícího capoeiristu jsou nejdražším nákupem kalhoty, které objednáváme z Brazílie a stojí okolo 1200 korun. Cvičí se naboso a v bílém klubovém tričku, které není drahé, navíc se dostává při páskování nebo na závodech. Dále se platí semináře s naším brazilským mistrem, na které jezdíme skoro každý měsíc po celém Česku a několikrát ročně i do zahraničí.

Je capoeira sport jen pro svalnaté chlapy?

Capoeiru může cvičit úplně každý. Holka, kluk, staří, mladí… Každý si na capoeiře najde to, co ho baví. Někdo se chce naučit prát, někoho láká akrobacie, jiného zase hra na hudební nástroje, zpěv či tanec.

Jaké jsou výhody tohoto sportu?

Kromě celkového zpevnění těla se člověk stane více flexibilním, naučí se poslouchat rytmus i základy portugalštiny. Dokáže rychleji reagovat a jednat. Při hře musí být neustále ve střehu, sledovat pohyby soupeře a přizpůsobovat jim svoji hru. Ideálně i šikovně zaútočit, pokusit se soupeře vyvést z rovnováhy a překvapit.  Setká se s dalšími lidmi, které spojuje láska k tomuto sportu, a pokud se mu bude věnovat více, může procestovat celý svět. Capoeiru najdete vážně všude, stačí jen hledat. Kdykoli někam cestuji (do Itálie, Skotska či Velké Británie), hledám jako první kluby capoeiry. Napíšu jim, jestli můžu přijít na trénink. Takto vznikají super přátelství. Už jsme navštívili například capoeiristy z Nottinghamu a oni poté přijeli na týden k nám do Pardubic.