Softbal: sport příběhů a všestrannosti


19. 05. 2021

Přibližná doba čtení: 3 minuty

Obrázek k článku

Přibližná doba čtení: 3 minuty

Oblíbená pálkovací sportovní disciplína zažívá v posledních letech dynamický rozvoj. Pomohlo k tomu zejména mistrovství světa softbalu mužů v roce 2019. V současné době má tento sport 80 klubů po celé republice, v nich skoro 7000 členů, z toho přes 4000 čítá mládež. Jak se softbalem nejlépe začít?

Vhodný začátek? Nejlépe první stupeň

Softbal učí děti všestrannému pohybu – běhat, chytat, házet, odpalovat. Je v něm hodně činností, které jsou důležité, a hlavně nejsou jednostranné. Učit se jim je možné už od školky, organizovaně určitě od prvního stupně základní školy. Ale pozor, softbal je čím dál populárnější také u dospělých.

Rukavice, pálky, helmy

Klíčové je vybavení, ne však u přípravky, většina klubů rukavice nebo pálku půjčuje. Nováček tak může přijít pouze se zájmem a nadšením. Pokud se však dítku pálkovací sport zalíbí, je namístě koupit si vlastní výbavu.

Ceny? Kolem tisícovky

Nejdůležitější je disponovat vlastní pálkou, děti si ji okamžitě oblíbí. Začátečníkům se dá koupit pěnová, která vyjde na pár set korun. Ty lepší jsou samozřejmě z kovu a pro nováčky stojí okolo tisícovky. Stejně důležité je pak mít vlastní rukavici, která vyjde na podobnou částku.

Nejvíce klubů je v Praze

Baštou softbalu je zejména Praha, kde je nejvíc klubů, rozhodně však není sama. Bydlíte-li v Chomutově, Mostě, Havlíčkově Brodě, Ledenicích nebo v Břeclavi, tak máte kousek do softbalového extraligového klubu, který dobře pracuje s mládeží. Ve většině z nich se platí roční členské příspěvky, jež se pohybují od 5000 do 10 000 korun. Tréninky jsou dvakrát nebo třikrát týdně.

Zážitky a cestování

„Pamatuješ, jak si zahrál/a ulejvku a soupeř to hodil špatně na jedničku…?“ Softbal je sport příběhů a nezapomenutelných momentů. Když se hráč nebo hráčka dostane do reprezentace, má možnost cestovat po celém světě. Softbalistky z České republiky se také běžně dostávají na americké univerzity, softbalisté nejčastěji tráví léto na amerických turnajích nebo na Novém Zélandu.