Squash je dynamický a zábavný sport. Kurty jsou v každém větším městě


11. 11. 2021

Přibližná doba čtení: 3 minuty

Obrázek k článku

Přibližná doba čtení: 3 minuty

Jde o jeden z nejrychlejších raketových sportů světa, navíc s dlouhou historií. Vždyť squashový kurt se nacházel i na Titaniku. V současné době je tento sport pod vládou zejména egyptských hráčů, ale populární je také v Evropě nebo v USA. V Česku dělá pravidelně squash přes 4000 organizovaných sportovců, registrovaných oddílů je 63.

Raketa pro děti? Kolem 1500 korun

Děti a mládež mohou se squashem zažít kolem 8 let, věkové kategorie si nastavují samotné kluby. Začátečníky většinou ihned začne bavit, protože běhání a údery do zdi jsou zábavné a atraktivní. Nejdůležitější součástí je samozřejmě raketa, ta stojí kolem 1500 korun, jedná se o odlehčenou verzi. Může se ale vyšplhat klidně na 2000 nebo 3000 korun.

Cena tréninků? Záleží na individuálním nastavení

Systém tréninků je podobný jako například v tenise. Začátečníci se učí základy ve školičce jednotlivých klubů, kde je například více hráčů. Variantou jsou pak individuální tréninky s trenérem nebo trenérkou. Trénovat lze také ve dvojici nebo trojici. Cena tréninků může vyjít klidně na 10 tisíc korun na rok, ale i více. Záleží na různém nastavení a zda jde o dva nebo jeden trénink týdně a probíhá-li individuálně nebo ještě s někým.

Nejvíce center? Hlavně v Praze, Brně a v Ostravě

Squashová centra jsou rozmístěná po republice, v řadě větších měst. Někde squashové kurty najdeme v rámci areálu společně s badmintonovými nebo pro další sporty. Nejvíce jich je v největších městech, což automaticky neznamená nejvyšší hráčskou kvalitu. Jedni z nejlepších českých squashistů pocházejí třeba z Opavy nebo u z Uherského Hradiště, kde s tímto sportem začínali.

Zábava a cestování

Squashoví hráči jsou zvyklí na cestování nejenom po republice, ale také do zahraničí. Ti nejlepší objíždějí turnaje PSA doslova po celém světě. Čeští squashisté si dokonce zahráli na ikonickém turnaji v Egyptě, kde se kurty nacházejí v přímém sousedství pyramid.