Stolní tenis? To jsou šachy ve sprintu


07. 04. 2021

Přibližná doba čtení: 3 minuty

Obrázek k článku

Přibližná doba čtení: 3 minuty

Stolní tenis patří k nejrozšířenějším individuálním sportům. Podle statistik eviduje Česká asociace stolního tenisu přes 27 tisíc lidí, z toho 6,5 tisíce činí mládež. V České republice je celkem 1256 klubů. Trenérka Daniela Smutná ze Sokola Plzeň popisuje pro projekt Díky za VZPruhu, jak s tímto sportem začít a jaké jsou náklady. Smutná se v roce 2015 dostala do top 4 akce Díky, trenére. 

Od kolika let dát dítě na stolní tenis?

S přípravkou začínáme v pěti nebo šesti letech. Není nutné, aby děti hrály hned za stolem. Někdy je totiž větší než ony. A navíc je v tomhle věku nejdůležitější všestrannost. Na trénincích 80 procent času běhají, skáčou, hrají si, zbytek je pak o tréninku citu v ruce pro míček a o začátcích pohybové a herní techniky.

Do kolika let je dobré dítě na stolní tenis přihlásit?

Když mi volají rodiče s tím, že chtějí své dítě k nám přihlásit, tak ideální věk je do 9 let pro absolutní nováčky, kteří přemýšlejí o výkonnostním stolním tenisu. Konkurence je totiž obrovská a je třeba se naučit dobře techniku. Samozřejmě když chce někdo hrát v kroužku, pozdější věk není problém.

Jaké jsou náklady na stolní tenis?

„Snažíme se, aby to pro nováčky bylo co nejméně finančně nákladné. Na začátku jim půjčujeme veškeré vybavení, aby měli například vhodnou pálku do ruky nebo takovou, aby se s ní naučili správně techniku. Když se rozhodne dítě dál pokračovat, nabídneme mu pálku, kterou zaplatí rodiče. Její cena se pohybuje od 600 do 2000 korun. Jinak příspěvek na rok je u nás 730 korun pro přípravku, jde o dvě hodiny týdně. Soutěžní tenis pak vychází na 5000 až 10 000 korun za vybavení se vším všudy – jde o kvalitní pálky, potahy na ně a obuv.

Jako jsou výhody stolního tenisu?

Děti se tu naučí pracovat v rychlosti, bleskově reagovat a maximálně se koncentrovat. Stolní tenis jsou šachy ve sprintu, opravdu se u toho musí ve vysoké rychlosti přemýšlet. Navíc je to fyzicky náročné. Stolní tenis patří k nejrozšířenějším sportům v republice, ale i globálně. Šikovní hráči mohou procestovat celý svět a vydělat si zajímavé peníze. A hodně platí, že i když je to individuální sport, tak klubismus je u nás velmi silný. Takže si připadáte, že pořád hrajete v kolektivu.