Twirling dělá z lidí univerzální sportovce


28. 05. 2021

Přibližná doba čtení: 3 minuty

Obrázek k článku

Přibližná doba čtení: 3 minuty

Že dělají twirling pouze dívky a ženy? Ale ne… Třeba v Japonsku jsou ti nejlepší právě muži. Twirling v sobě snoubí mnoho prvků, třeba gymnastiku, balet a tanec. A kolik stojí vybavení, například hůlka a kostým? To vše prozradí zkušená trenérka Tereza Rejlová ze Dvora Králové nad Labem.

Kde se dají najít twirlingové týmy?

Například v Praze jich je několik a pak je to různé. Působíme v menších městech, ale i v těch větších, regionálních, krajských. Spousta lidí se tomu věnuje individuálně, někde ale působí tři různé týmy v jednom městě.

Kolik stojí členské příspěvky?

Pro nováčky to činí 1500 korun za vstupní poplatek za tým. Chceme, aby twirling dělalo co nejvíce lidí. Na závodní úrovni je už tento sport nákladný. Když se pro ni člověk rozhodne, náklady se vším všudy mohou vyrůst na desítky tisíc korun, například za výjezdy na mistrovství Evropy, světa či jiné mezinárodní soutěže.

Jak je finančně nákladná výbava?

Například kostým se pohybuje minimálně kolem 2000 korun. Klíčová je hůlka, která vychází na 1500 až 2000 korun. Proč tolik? Dodávají se z USA, jsou speciálně vyvážené a správný twirler jich musí mít několik, třeba pro případ, že se bude věnovat týmovým disciplínám nebo dvěma hůlkám. Pokud chcete dělat více disciplín, pak je nutné mít více dresů. Velkou položku tvoří také náklady na pronájem tělocvičny, a jelikož jde ještě o neznámý sport, tak se těžko hledají sponzoři. Takže i na počátku twirlingové kariéry se náklady mohou vyšplhat na několik tisíc, s narůstající úrovní  samozřejmě rostou.

Je twirling sportem jenom pro holky?

Primárně ano, ale v současné době to není úplně pravda. V České republice funguje pět twirlerů. Ti nejlepší twirleři jsou z Japonska a jsou to právě muži. Mezi nimi je twirling rozšířen i v jiných evropských zemích - např. ve Francii, Itálii, Nizozemsku.

Jaké jsou výhody tohoto sportu?

Kdo se věnuje twirlingu, musí se také věnovat gymnastice, baletu, tanci… Twirling mi dal neuvěřitelné zlepšení v těchto oblastech. Člověk je multifunkční. A když pak z něho odejdete, máte skvělé základy pro tanec nebo balet, případně gymnastiku. Podstatný je také rozvoj silových a kondičních schopností, které lze využít i v jiných sportech. Velká výhoda je také v tom, že jsem viděla ve 28 letech téměř celou Evropu, a díky závodům jsem velmi cestovala.