Česká squashová naděje Panáček vyznává férovost a bojovnost


08. 11. 2021

Přibližná doba čtení: 4 minuty

Obrázek k článku

Přibližná doba čtení: 4 minuty

Před třemi měsíci opustil juniorskou kategorii a mezi muži začal Marek Panáček velmi nadějně. Vždyť talentovaný squashista se dostal do finále dospělého mistrovství České republiky a výhry začal sbírat také na zahraničních turnajích. Devatenáctiletý hráč z Uherského Hradiště je velkou nadějí tohoto sportu. Zakládá si na bojovnosti a hlavně férovosti. „Squash je pro mě komplexní sport, zábavný a dynamický. Nestačí mít jenom dobrou fyzičku, ale také psychiku, techniku a volit údery ve správný moment,“ prohlásil Panáček, který připravil video pro projekt Díky za VZPruhu.

Byl to moment, který ho vykresluje. Marek Panáček hrál v semifinále mistrovství republiky v Ostravě. Prohrával, míček poslal těsně k čáře a jeho soupeř to nevybral. Nebylo jasné, zda se jednalo o aut nebo ne. Jenže squashista Panáček jasně ukázal prstem, že míč šel dolů – tedy do autu. Sám se hned přiznal k chybě. „K férové hře jsem od malička vedený rodiči. V sobě to mám od doby, co jsem začal dělat sport. Férovost by měl mít v sobě každý hráč,“ řekl 19letý Panáček, který se s rozhodčími nehádá. Nebo když se soupeři podaří zahrát hezký míč, tak mu zatleská.

Nemám rád spory s rozhodčím, zdržuje to od hry a vysiluje. Je to zbytečné,“ dodal pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu Panáček, jenž například v letošní sezoně vybojoval tituly do 19 let a 23 let nebo se dostal se do čtvrtfinále turnajů PSA v Brémách. A ještě jedna věc nadějného squashistu zdobí – bojovnost. Ve squashi je náročné získat bod, výměna může totiž trvat několik minut. Rozhodně to není jako v amatérském squashi, kde někdo něco náhodně trefí a míč se pak odrazí tak, že soupeř už nezareaguje. Na profesionální úrovni se protivníci jen tak nepřekvapí a spíše se trpělivě vyčkává.

Když je nejhůř, Panáček se nebojí zapojit také „rybičku.“ Tedy skok do vzduchu s nataženou rukou pro padající míček. Přesně takhle vybral míč v semifinále MČR dvakrát a někdy ho to zachránilo. „Od malička jsem bojovník, mám rád bojovnost a ten moment, kdy jsem fyzicky a psychicky na dně a dokážu se z toho zvednout,“ dodal Panáček, který se dostal do finále mistrovství republiky. To se v říjnu konalo v Ostravě, ve sportovním centru Fajne a Panáček v něm prohrál s Danielem Mekbibem, domácí jedničkou.

Přitom před třemi měsíci byl ještě junior. „Momentálně jsem v mužské kategorii a snažím se konkurovat české špičce. Postup do finále republiky je jeden z mých největších úspěchů kariéry. Doufám, že se mi bude dařit dál,“ uvedl Panáček, jenž se stal druhým nejmladším squashistou v historii s takovým úspěchem. Nyní má hráč z Uherského Hradiště další cíle – objíždět co nejvíce PSA mezinárodních turnajů. Některé kvalitní se uskuteční během listopadu a prosince také v Praze, v Brně nebo Ostravě. „Největším cílem je se dostat do top 30 světového žebříčku. A doufám, že vyhraju někdy republikový titul.“

Foto: Irena Vanišová